Biuro projektowe? Czemu nie?

Biuro projektowe? Czemu nie?

Wraz ze wzrostem znaczenia internetu na rynku polskim zauważalny jest stały wzrost w sektorze usług e-biznesu. Młodzi przedsiębiorcy decydują się na różnorodne działalności, w pełni oferowane przez internet bądź wymagające nikłego zaangażowania poza siecią. Pomysłów nie brakuje, rozwój technologii pozwala nam przebierać w ofertach oraz pomysłach na własny biznes.

Jednym z ciekawych rozwiązań, dla osób, które planują rozpocząć swoją przygodę w e-biznesie jest założenie własnego biura architektonicznego – projektowego. Jeśli jesteś osobą kreatywną, która potrafi się odnaleźć w różnorodnych stylach będzie to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Obecnie na rynku dostępne są liczne programy wspierające architektów zarówno w procesie projektowania budynku jak i dekorowania wnętrz. Jeśli ukończyłeś odpowiednie kierunki studiów i możesz się pochwalić odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi Twoje kwalifikacje możesz podjąć się zarówno tworzenia nowych obiektów jak i ich aranżacji. Nie bez znaczenia jest odpowiednia prezentacja swojej działalności o oferty. Przykładem dobrze stworzonej strony i oferty jest biuro Karma-Project.

Jeśli jednak nie posiadasz stosownych dokumentów to na start możesz zająć się wyłącznie dekorowaniem wnętrz. Jeśli Twoją pasją jest nadawanie pomieszczeniom odpowiedniego wyglądu z pewnością odnajdziesz się w roli architekta. Prowadzenie biznesu polegającego na świadczeniu usług e-commerce jest stosunkowo tanie, zatem nawet nie mając odpowiednio wysokiego budżetu na start z pewnością sobie poradzisz.

Od czego zależą koszty wykonanych projektów?

Koszt wykonania jednego projektu, dla pomieszczenia o powierzchni 60m2 oscyluje w granicach 1000 do nawet 30000zł. Jednak ostateczny koszt wykonania usługi zależny jest oczywiście od tego, czy posiadasz referencje od znanych klientów, ile projektów dotychczas udało Ci się ukończyć oraz ogólnej oceny Twojego portfolio. Musisz jednak pamiętać, że nic nie przychodzi z łatwością, dopiero z chwilą gdy nabędziesz odpowiednie doświadczenie w branży będziesz mógł proponować znacznie wyższe stawki, jednak czy nie lepiej wykonywać projekty tanie, ale pod własną marką?

W zakładaniu e-biznesu, tak jak przy tradycyjnej firmie potrzebna jest odwaga i umiejętność szacowania ryzyka. E-biznes nie pochłania jednak tyle czasu co standardowa działalność gospodarcza, warto zatem przemyśleć, czy nie będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem pozostanie przez minimum pierwsze pół roku również na etacie. Będzie to rozwiązanie pewniejsze, ponieważ zapewni Ci stabilne źródło finansowania, które pozwoli Ci dodatkowo rozkręcać Twoją działalność, a wszystko po to byś mógł w chwili pełnego rozwoju swojej firmy w pełni się jej poświęcić bez konieczności jej zawieszania.