Co warto sprzedawać w Internecie?

Co warto sprzedawać w Internecie?

Często mówi się, że świat coraz bardziej przenosi się do internetu. W wielu przypadkach można uznać to powiedzenie za jak najbardziej prawdziwe. Najbardziej jaskrawym przykładem, jaki można tutaj przytoczyć, jest sektor szeroko rozumianego handlu internetowego. Obroty tego sektora rosną w naprawdę niezwykle szybkim tempie a w sieci pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, czasami nowatorskich a niekiedy wręcz dziwacznych. Wiele osób, skuszonych perspektywą łatwego zysku w internecie, zakłada własne sklepy internetowe. Niestety, z faktu, że sektor internetowej sprzedaży znajduje się w stadium dynamicznego rozwoju nie wynika, że każdy pomysł na e-biznes musi się okazać zyskowny.

Czym handlować w internecie?

Zanim zaczniemy na poważnie działać w kierunku otworzenia własnego biznesu w internecie, należy odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: co sprzedawać w internecie? Aby nasza odpowiedź dobrze korespondowała z rzeczywistym stanem rzeczy, musimy uwzględnić co najmniej kilka istotnych faktów. Przede wszystkim, to co wydaje się łatwym zarobkiem bardzo często okazuje się prostą drogą do biznesowej klapy.

Według oficjalnych danych Polacy najczęściej kupują w internecie ubrania, sprzęt agd i rtv, a także książki, płyty i filmy. Co oznaczają te fakty? Z jednej strony to, że wymienione akcesoria cieszą się największą popularnością wśród osób dokonujących zakupów przez internet. Z drugiej jednak strony, oznacza to bardzo dużą i agresywną konkurencję. Jeśli zechcemy na przykład otworzyć własny e-biznes z odzieżą, musimy liczyć się z tym, że takich sklepów, oferujących podobny asortyment, są już dziesiątki a sporo z nich posiada bazę stałych klientów oraz wiele innych rzeczy, z powodu których konkurowanie z nimi może okazać się niezwykle trudne.

Szukaj nisz w sprzedaży internetowej

Księgarnie internetowe?

Wydaje się, że aby zarobić w internecie, warto pomyśleć o znalezieniu własnej niszy: z jednej strony, musi to być towar, który na pewno znajdzie nabywców, z drugiej strony muszą to być przedmioty, którymi można skutecznie handlować przez internet. Wspominano, że książki należą do tych akcesoriów, które są najchętniej kupowane przez internet. Faktycznie, istnieje naprawdę wiele księgarni internetowych. Ale sprawa zaczyna wyglądać inaczej, gdy poszukamy księgarni językowych. Oczywiście, w przypadku języka angielskiego istnieje mnóstwo rozwiązań, ale już na przykład coraz bardziej popularne języki, takie jak hiszpański, portugalski, szwedzki czy norweski wydają się sektorem wciąż nie zagospodarowanym. Mnóstwo osób uczy się wymienionych języków obcych, ale księgarni internetowych, w których można kupić dobre podręczniki do nauki języka norweskiego, hiszpańskiego lub portugalskiego jest jak na lekarstwo. Podobnie rzecz wygląda jeśli chodzi o literaturę w tych językach.

A może sprzęt do sportów walki?

Innym dobrym pomysłem wydaje się sprzęt do sportów walki. Popularność sportów walki w Polsce rośnie naprawdę dynamicznie. Coraz więcej młodych mężczyzn (a coraz częściej także kobiet) trenuje MMA, Muay Thai, Taekwondo, Karate, Judo czy BJJ. Tymczasem, sklepów internetowych, które sprzedają akcesoria to sportów walki wciąż jest niewiele. Co więcej, te które istnieją mają dość ubogi asortyment(wystarczy porównać z podobnymi e-sklepami działającymi na przykład w USA).
Planując otworzenie swojego sklepu internetowego warto również korzystać z różnych pożytecznych narzędzi przeznaczonych dla przedsiębiorców, takich jak Google Trends.