Firma szkoleniowa - dobry sposób na biznes

Firma szkoleniowa – dobry sposób na biznes

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy czy biznesu z dobrze rokującymi perspektywami? Pamiętaj, że wykwalifikowany personel jest uważany za fundament świetnie prosperującego i profesjonalnego przedsiębiorstwa. Ponadto każda osoba, której zależy na samorozwoju,  również stara się inwestować w szkolenia motywacyjne. To wszystko sprawia, że w Polsce zdecydowanie rośnie zapotrzebowanie na szkolenia, a cała branża wciąż się rozwija i poszerza zakres swojej działalności.

Jak więc założyć firmę szkoleniową?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że chodzi o przedsiębiorstwo świadczące wszelkiego rodzaju szkolenia, które mają pomóc osobom dorosłym dążącym do autorozwoju, zmiany pracy czy potrzebujących nowych umiejętności. Szkolenia są więc zaliczane do działalności oświatowej. Generalnie można je podzielić na dwie grupy: szkolenia z umiejętności miękkich i twardych.

Te pierwsze pozwalają na zdobycie tak zwanych soft skills, czyli choćby umiejętności poszukiwania pracy, radzenia sobie ze stresem albo trudnymi sytuacjami z klientem. Szkolenia twarde natomiast (hard skills) dotyczą zagadnień bardziej konkretnych, które powinny dawać określoną umiejętność zawodową. Może to być więc na przykład kurs księgowości, sporządzania umów czy tworzenia stron internetowych.

Coraz większą popularnością cieszą się szkolenia zdalne, czyli on-line za pośrednictwem specjalnej platformy e-learningowej, umieszczonej na stronie internetowej. Uczestnik szkolenia wykupuje sobie dostęp do bazy i wówczas ma możliwość wykonania ćwiczeń oraz pobrania materiałów dydaktycznych. Każde szkolenie e-learningowe kończy się najczęściej testem, który daje możliwość ewaluacji i spokojnego opanowania danego zagadnienia.

Jeśli decydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą lub też spółkę cywilną, rejestracji dokonuje się poprzez specjalnie do tego przystosowany formularz CEIDG-1. Natomiast jeśli chodzi o spółkę prawa handlowego (obejmuje to takie jednostki jak: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna), wtedy rejestruje się ją, składając odpowiedni wniosek do KRS.

Weź pod uwagę rozwój i zakładanie szkoleń w innych miastach. Świetnym przykładem jest firma Maciołek & Wspólnicy, która zaczynała w Krakowie, a obecnie jest również firmą szkoleniową w Warszawie.

Jak określić numer PKD?

Podstawowy numer PKD dla firmy szkoleniowej to 85.59, czyli “pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Zakładając firmę szkoleniową, przedsiębiorca ma zawsze do wyboru dwie możliwe formy opodatkowania: podatek progresywny (w zależności od wysokości dochodów) oraz podatek liniowy.

W świadczeniu usług edukacji pozaszkolnej nie ma możliwości wyboru opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego oraz rozliczania się za pomocą karty podatkowej. Jedynym wyjątkiem dla wspominanej karty podatkowej jest udzielanie korepetycji. Oczywiście, planując założenie działalności, przedsiębiorca musi rozsądnie oszacować zarówno planowane i przewidywane dochody, jak i koszty prowadzenia firmy, które obejmują między innymi wynagrodzenia dla ewentualnych pracowników czy comiesięczne składki ZUS.

Firma szkoleniowa może być świetnym pomysłem na biznes.