Inwestycja w pole do golfa

Inwestycja w pole do golfa

Golf nie należy do sportów, które mają długą tradycję w naszym kraju. Mimo to, wiele osób przewiduje, że na przestrzeni następnych parunastu lat czeka nas prawdziwa eksplozja popularności tej gry sportowej. W tym kontekście, nie może dziwić, że wiele osób szukających pomysłu na dochodowy biznes zastanawia się nad zainwestowaniem we własne pole golfowe.

Czy inwestycja w pole golfowe jest opłacalna?

Przede wszystkim, należy odróżnić golfa od minigolfa. Budowa prawdziwego, 18 dołkowego pola golfowego oraz jego utrzymanie to kwoty rzędu kilkunastu milionów złotych. Również koszty wstępu na tego rodzaju obiekty nie należą do niskich, przez co trudno jest skusić tą rozrywką przeciętnego człowieka. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o minigolfa. W tym przypadku potrzebujemy po prostu kawałka w miarę równego terenu. Koszty zakupu nieużytków rolnych w Polsce nie są zbyt wysokie, dlatego samo pole do minigolfa możemy mieć już za 30-40 tys złotych. Należy jednak dodać, że minigolf rzadko okazuje się inwestycją, która jest w stanie sama na siebie zarobić (a nawet jeśli tak, to nie będą to zbyt imponujące przychody). Budowa pól do minigolfa przynosi najlepsze rezultaty finansowe albo wtedy, jeśli w ten sposób chcemy poszerzyć ofertę rozrywkową naszego ośrodka wczasowego, albo jeśli mamy zamiar zbudować pole golfowe razem z małą restauracją, wypożyczalnią sprzętu i miejscami noclegowymi. Co ciekawe, pole do minigolfa może zostać z powodzeniem zagospodarowane także zimą: niewielkim nakładem sił można zamienić je na lodowisko.

Kolejnym pomysłem na biznes, jest sprzedaż sprzętu golfowego za pomocą sklepu internetowego. Tych sklepów jest w Polsce kilka i można za ich pomocą kupić nawet wózki dla golfistów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Rozważając inwestycję w pole do minigolfa należy pamiętać, że wiele będzie zależeć od takich czynników, jak na przykład lokalizacja naszego biznesu. Z oczywistych względów, inaczej będą wyglądać koszty takiego przedsięwzięcia jeśli jego lokalizacją będą przedmieścia dużego miasta, a inaczej jeśli na przykład będzie ono elementem gospodarstwa agroturystycznego lub ośrodka wypoczynkowe położonego na prowincji. W krajach zachodnich boiska do minigolfa często bywają budowane po to, aby zwiększyć wartość pobliskich terenów, stąd duża popularność tego rodzaju przedsięwzięć wśród developerów.

Warto zadać jeszcze jedno pytanie, a mianowicie: czy naprawdę jedyną opłacalną formą inwestycji w golfa jest pole golfowe w wersji mini? Oczywiście, trudno jest tutaj udzielić jednoznacznej, rozstrzygającej odpowiedzi. Na terenie Polski funkcjonują prawdziwe, profesjonalne kluby golfowe. Jednak po pierwsze, jak wspominano, do tego rodzaju inwestycji będziemy potrzebować naprawdę dużych pieniędzy (nie chodzi tylko o sam zakup odpowiedniej ziemi, ale także utrzymanie pola, personel itd). Po drugie, dopóki golf naprawdę nie stanie się dyscypliną tak popularną, jak obecnie są na przykład różnego rodzaju sporty i sztuki walki, dopóty wejście w ten sektor z dużymi pieniędzmi będzie nieodłącznie wiązało się z ryzykiem bolesnego fiaska.