Jak wygląda praca geodety i ile zarabia?

Jak wygląda praca geodety i ile zarabia?

Każdy z pewnością słyszał o zawodzie geodety, fachowca, który dokonuje pomiarów gruntów, wykorzystując do tego specjalistycznych narzędzi. Jednak czym dokładnie zajmuje się geodeta? W jaki sposób można nim zostać i czy jest to dochodowy zawód? Na początku warto nadmienić, że aby móc wykonywać pomiary geodezyjne należy uprzednio obronić tytuł inżyniera na kierunku geodezji i kartografii. Tylko dyplom uprawnia do praktykowania tego zawodu.

Praca Geodety

W trakcie studiów adept geodezji odbywa liczne praktyki w terenie, które oswajają go z przyszłym zawodem. Po otrzymaniu dyplomu absolwenci mają wiele opcji zatrudnienia do wyboru. Mogą to być prywatne firmy geodezyjne, przedsiębiorstwa budowlane, urzędy administracyjnego szczebla. Duże zapotrzebowanie na geodetów występuje w każdej branży, w której wymagane jest sporządzanie pomiarów geodezyjnych oraz nanoszenie ich na mapy. Najlepszymi geodetami zostają osoby o określonych predyspozycjach. Bardzo przydatna w zawodzie jest duża wiedza matematyczna, bardzo dobra wyobraźnia przestrzenna, a także skrupulatność i dokładność.

Praca geodetów jest niezbędna w momencie, kiedy niezbędne jest wyznaczenie terenu pod budowę, autostradę czy nawet instalacje wodne i gazowe przebiegające pod ziemią. Plany sporządzone przez geodetę będą wprowadzane do ksiąg wieczystych, dlatego pomiary muszą być jak najbardziej precyzyjne. Współcześni fachowcy mają do dyspozycji urządzenia pomiarowe nowej generacji, znacznie dokładniejsze od standardowych przyrządów, używanych jeszcze kilka dekad temu. Ukończenie studiów bez zdania egzaminu na geodetę nadal upoważnia absolwenta do wykonywania zawodu, jednak jego pensja może być znacznie niższa niż w przypadku posiadania pełni uprawnień. Geodeta bez egzaminu zarabia średnio 2 tysiące złotych netto. Natomiast pełnoprawny geodeta może otrzymywać pensję od 6 do nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście w poszczególnych, prywatnych placówkach zarobki mogą się znacznie różnić. Dużo zależy również od stażu pracy geodety oraz dodatkowych kursów i szkoleń przez niego ukończonych.

Szukając pełnoprawnego geodety sprawdź ofertę i kwalifikacje geodety z Poznania oferującego wykonywanie usług geodezyjnych.