Likwidacja mieszkań - co to jest i jak się do tego przygotować?

Likwidacja mieszkań – co to jest i jak się do tego przygotować?

W życiu wielu z nas niejednokrotnie pojawiła się potrzeba przeniesienia całego dobytku z jednego mieszkania do drugiego. Powodów może być wiele – zakup własnego kąta, wygaśnięcie umowy najmu, czy przeprowadzka do innego miasta. W języku fachowym taki proces nazywa się likwidacją mieszkania. Czym dokładnie jest likwidacja mieszkania i jak w odpowiedni sposób przygotować się do niej?

Czym dokładnie jest likwidacja mieszkania?

Likwidacja mieszkania to proces, którego celem jest doprowadzenie mieszkania do stanu, który znamy jeszcze sprzed wprowadzenia się. Nie jest to więc jedynie wywiezienie wszystkich swoich przedmiotów, ruchomości i mebli, ale także wykonanie niezbędnych prac renowacyjnych, które pozwolą na uzyskanie mieszkania w takim standardzie, w jakim go zastaliśmy. Jak wcześniej wspomniano, likwidację mieszkania realizuje się w momencie, gdy wynajmowane mieszkanie zmienia swoich lokatorów, gdy my sprzedajemy własne mieszkanie i chcemy doprowadzić je do porządku, ale też w przypadku tak skrajnym ewentualności, jak eksmisji.

Jaki zakres czynności wchodzi w likwidację mieszkania?

Likwidację mieszkania warto rozpocząć od sprzątania pomieszczeń znajdujących się w mieszkaniu. Mowa tutaj o dokładnym starciu kurzy, zanieczyszczeń powstałych w wyniku standardowego używania urządzeń sanitarnych czy urządzeń AGD, a także doprowadzenie do porządku podłóg oraz ścian. Jeśli zdecydowaliśmy się wcześniej pomalować pomieszczenie na kolor pasujący do naszych preferencji, przy okazji likwidacji mieszkania powinniśmy również dokonać korekty koloru, malując pomieszczenie na ten sam kolor, który zastaliśmy podczas wprowadzenia się. Nie zapomnijmy również o naprawach tych urządzeń i elementów, które uległy zniszczeniu.

Gdy wszystkie prace dobiegną końca, pora na wyniesienie wszystkich mebli i ruchomości oraz przewiezienie ich do nowego miejsca docelowego. Tę czynność możemy wykonać sami lub z pomocą firmy EkoBus, która zajmuje się profesjonalną likwidacją mieszkań w Warszawie.

Likwidacja mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

To, czy likwidacja mieszkania zostanie przeprowadzona przez nas, czy z pomocą fachowców, zależy w głównej mierze od budżetu, jaki przeznaczymy na ten cel oraz czasu, jaki mamy na doprowadzenie mieszkania do ostanu docelowego. Jeśli termin oddania mieszkania jest odległy, a my mamy chęć i motywację, by dokonać likwidacji mieszkania samodzielnie, z powodzeniem możemy to zrealizować bez niczyjej pomocy.

Jeśli jednak zależy nam na czasie, którego sami nie mamy, a przy okazji chcemy, by likwidacja odbyła się w sposób profesjonalny, warto zatrudnić specjalną ekipę, która wykona całość pracy za rozsądną cenę.