Pomysłów na biznes może być wiele – są mniej i bardziej oryginalne. Do tej drugiej grupy z całą pewnością należy skupowanie książek jako interesujący pomysł na całkiem możliwe bardzo opłacalny interes. Z pewnością jest to bardzo dobra wiadomość dla każdego, kto marzy o założeniu własnego biznesu – należy jednak pamiętać, że jak we wszystkim, również tutaj spotkamy się z plusami jak i minusami. W dzisiejszym wpisie zbliżymy się nieco bliżej do tego interesującego tematu.
Podręczniki i nie tylko
Jak każdy może się domyślić – skup i późniejszy sprzedaż podręczników szkolnych w tym temacie będzie zdecydowanie najbardziej zyskownym rozwiązaniem. Jednak mylą się Ci, którzy sądzą że jedynym. Pomimo, że 21 wiek to wiek technologii – sporo osób nieprzerwanie chętnie sięga po książki i wydania w tradycyjnym stylu, a z racji tego że te nowe są drogie – sięgają z lubością po perełki wynalezione w antykwariacie. To właśnie dlatego ten biznes w dzisiejszych czasach jest jak najbardziej uzasadniony.
Dlaczego jeszcze warto?
→ interes ten sprawdzi się w dużych miastach, a już na pewno w akademickich, gdzie jest największy popyt na książki z tzw. wtórnego rynku
→ nie trzeba sporego kapitału początkowego, by sprawdzić się, wystartować w tym interesie.
Warto jednak pamiętać, by najlepiej nie był to antykwariat dla wszystkich i każdego – o wiele większe szanse na sukces mają miejsca z określonym targetem. Dlatego – zacznij od poszukiwania grupy docelowej, bo właśnie w ten sposób łatwiej będzie Ci zbierać książki, które z pewnością trafią do gustu już wcześniej określonego klienta. Dobór towaru, jak również wszelkie związane z promocją akcje będą dużo łatwiejsze do realizacji po wcześniejszym ustaleniu targetu.
Studenci to nie wszystko
Oczywiście, wcale nie trzeba się skupiać na odbiorcach akademickich. Target może obejmować szkoły średnie, podstawowe a nawet inne specjalizacje, jak na przykład, antykwariat typowo kulinarny. Wszystko zależy od pomysłów i warunków w danym środowisku.
Miejsce ma znaczenie
Jednym z najważniejszych czynników, jeśli chodzi o sprawne rozwinięcie takiego biznesu opartego na antykwariacie z książkami jest wybranie odpowiedniej, konkretnej i naprawdę przemyślanej lokalizacji. Centrum miasta wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli nie jest to możliwe warto też wybrać lokal na jaki stać na przykład w pobliżu uczelni, szkoły czy miasteczka studenckiego. Oczywiście trzeba znaleźć przede wszystkim miejsce, na które to można sobie pozwolić w innym wypadku – nawet w najlepszym miejscu można szybko spisać swój interes na straty.
Najlepiej zanalizować przykład skupu Amicus. Ci ludzie sami dojeżdżają do klienta i zabierają książki z domu. Skoro to się opłaca to tym bardziej otwarcie stacjonarnego sklepu ma sens.