Szkolenie z technik negocjacji

Szkolenie z technik negocjacji

O jaką wiedzę będziemy bogatsi po szkoleniu z technik negocjacji?

Znajomość technik negocjacji przez pracowników firmy, to podstawa sukcesu. Zawsze należy pamiętać o tym, że na dobry wizerunek przedsiębiorstwa wpływa powodzenie tysięcy drobnych porozumień, dlatego nie należy zaniedbywać tej kwestii. Dlatego skierowanie pracownika do firmy szkoleniowej na odpowiednie szkolenie z technik negocjacji będzie zawsze udaną inwestycją.

Podstawową umiejętnością, którą zdobędziemy na szkoleniach z zakresu negocjacji jest sposób nawiązanie kontaktu z klientem bądź partnerem biznesowym. Pierwszy krok, czyli wzbudzenie pozytywnego wrażenia rzutuje na przebieg całej rozmowy. Poznamy zasady, które rządzą się pierwszym spotkaniem negocjacyjnym – dowiemy się co nam wypada, a czego nie wypada robić. Zdobędziemy także nowe umiejętności przeprowadzania rozmów i ich analizowania. Warto dodać, że już sam proces realizacji umowy to bardzo trudna sztuka.

Jeżeli jednak myślimy, że  takie szkolenie będzie dla nas czymś w rodzaju instruktażu przeprowadzania rozmów z kontrahentem, to grubo się myślimy. Celem ekspertów, którzy jest przede wszystkim gruntowna zmiana sposobu myślenia kursantów. Aby przeprowadzić negocjacje zakończone sukcesem, warto poznać punkt widzenia firmy, zespołu i kontrahenta. Wymaga to sporej umiejętności zrozumienia pewnych postaw i mechanizmów psychologicznych. Dla wielu osób próba wczucia się w psychikę innych uczestników rozmowy negocjacyjnej będzie zupełnie nowym doświadczeniem. Chociaż mało osób zdaje sobie z tego sprawę, zrozumienie własnych emocji też jest szczególnie ważne – to kolejny temat, który powinien zostać poruszony podczas szkolenia z technik negocjacji. Kreatywność w poszukiwaniu dogodnych rozwiązań nawet w trudnej sytuacji negocjacyjnej, też jest szczególnie ważne.

Oczywiście, jak się domyślamy, spora część szkolenia powinna zostać poświęcona rodzajom argumentów stosowanych w perswazji, intryg, manipulacji, gier psychologicznych i komunikacji w konflikcie negocjacyjnym – to wszystko można nazwać „ukrytą bronią” każdego wprawnego negocjatora. Bardzo często to właśnie stosowanie tych „nieczystych” technik może przesądzić o sukcesie!

Czym charakteryzuje się dobre szkolenie?

Dobre szkolenie dostarczy nam także bardzo cennej wiedzy na temat trudnej umiejętności przejmowania inicjatyw w kluczowych momentach rozmowy. Jest to ryzykowne, ale w dużej mierze może przyczynić się do powodzenia negocjacji. Zdecydowanie warto opanować niełatwą sztukę zadawania pytań, umiejętnego wyjaśniania, zbijania obiekcji kontrahenta. Umiejętne zamykanie dyskusji to również zdolność, którą powinniśmy koniecznie zdobyć. Dobry coach uczy nie tylko sztuki perswazji, ale przede wszystkim asertywności.

Każde szkolenie zostaje zazwyczaj zwieńczone treningiem praktycznym, który pozwoli nam ocenić nabyte umiejętności. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom, powinniśmy się dowiedzieć, w jaki sposób postępować z poszczególnymi typami ludzi, poznać „w praktyce” ich motywacje, potrzeby i obawy. Pamiętajmy, że szkolenie z technik negocjacji może przyczynić się do sukcesu każdej firmy!