Co warto wiedzieć o szkoleniu zarządzania zespołem?
Nieważne, czy już masz kierownicze stanowisko, czy dopiero zamierzasz się o nie ubiegać – szkolenie z zarządzania zespołem na pewno ci pomoże. Czego się możemy po nim spodziewać?
Dowiemy się przede wszystkim, jak odpowiednio motywować zespół i jakie narzędzia wykorzystać, by to osiągnąć. Bo choć wiele osób myśli, że najlepszym motywatorem jest podwyżka lub premia, to na spotkaniu z ekspertami dowiemy się, że wcale tak nie musi być. Na szkoleniu poznamy przede wszystkim psychologiczne podłoże całego procesu motywowania. Ale w zarządzaniu co najmniej tak duże znaczenie jak teoria, ma praktyka, więc i tej nie może zabraknąć. Na szkoleniach tego typu uczestnicy zatem ćwiczą techniki motywacji, na przykład każdy musi przekonać współuczestnika do swojego pomysłu.
Jednak zarządzanie ludźmi nie ogranicza się oczywiście do samego ich motywowania. Trzeba ich pobudzać do rozwoju, egzekwować wyniki, ale nieraz również ich dyscyplinować. Jak to umiejętnie zrobić? Na szkoleniach poznamy na przykład różne techniki rozmów rozwojowych (na przykład informacja zwrotna wzmacniająca i korygująca, feedback czy też tak zwana “technika kanapki”). Aby jednak dobrze motywować, musimy zbudować odpowiedni autorytet w zespole. Oczywiście zbudowanie autorytetu nie jest proste i nie ma tu dróg na skróty, ale na kursie eksperci podpowiedzą nam, co może pomóc w tym procesie.
Czego nauczymy się na takim szkoleniu?
Na szkoleniu dowiemy się też jak bardzo ważny jest odpowiedni styl zarządzania zespołem. Wbrew pozorom sztuka odpowiedniego stylu nie jest łatwa, a wszystko trzeba dostosować do temperamentu pracownika i do tego, w jaki sposób jest zbudowany zespół. Ale styl musi być też dopasowany do sytuacji. Dlatego dobry menedżer nie może znać tylko jednego stylu zarządzania. Powinien znać ich możliwie jak najwięcej, by móc wykorzystywać je do odpowiednich sytuacji.
Dowiemy się też jak powinno się odpowiednio delegować zadania, jakie można błędy w tym popełniać, oraz jak sprawiedliwie oceniać pracowników.
Szkolenie z zarządzania zespołem powinno nam uświadomić, co powinien wiedzieć nowoczesny menedżer, jakie “miękkie” kompetencje powinien posiadać i jak sprawić, by pracownicy byli zmotywowani, ale i zadowoleni ze swojej pracy. Na szkolenia tego typu zapisują się nie tylko osoby, które kierują zespołami – choć oczywiście i oni z nich mogą sporo skorzystać. Bardzo duża część uczestników takich szkoleń to pracownicy, którzy widzą się w roli lidera i chcą podnosić swoje kwalifikacje. Zdarzają się tam takie osoby, które dopiero co zaczynają swoją karierę zawodową, albo nawet jeszcze studiują. Doskonale wiedzą, że wyniosą z takich spotkań wiedzę praktyczną i teoretyczną. Ale odbycie takiego kursu może nam dać też bardzo wartościowy wpis do naszego CV, który może nam się przydać, zwłaszcza jeśli będziemy aplikować na kierownicze stanowisko.
Kurs zarządzania ludźmi przyniesie najlepsze efekty, jeśli będą prowadzić go zarówno praktycy, jak i eksperci – na przykład psycholodzy. Dzięki temu spojrzymy na zarządzanie, jako na bardzo skomplikowaną dziedzinę, w której nie tylko trzeba osiągać wyniki, ale też niezbędne jest budowanie relacji i wspieranie pracowników.