Wycena domu lub mieszkania, jak możną ją zrobić?

Wycena domu lub mieszkania, jak możną ją zrobić?

Czasami zdarzają się w życiu różne sytuacje, kiedy potrzebujemy nawet sprzedać własne mieszkanie, bo wyjeżdżamy za granicę do pracy i nie będzie nas przez kilka lat. W takiej sytuacji nie ma sensu płacić co miesiąc rachunków za mieszkanie, gdyż lepiej je sprzedać a później kupić nowe.

Wycena domu lub mieszkania: jak można ją zrobić?

Dokładna cena naszego mieszkania czy też naszego domu jest nam potrzebna w różnych sytuacjach. Potrzebna jest nam, wtedy gdy chcemy zamienić nasze małe mieszkanie na większe. W sytuacji, kiedy potrzebujemy obliczyć podatek na przykład od darowizny czy też podatek od spadku mieszkania. W momencie, gdy zaciągamy kredyt i zabezpieczeniem kredytu ma być nasza nieruchomość oraz także w sytuacji, kiedy musimy sporządzić zeznanie majątkowe.

Ogłoszenia

Jednym z najszybszych miejsc, w których sprawdzimy dostępne ceny mieszkań podobnych do naszego są ogłoszenia. Ogłoszenia znajdziemy bez problemu w internecie, ale także w różnych lokalnych gazetach. Zawsze warto porównywać ceny naszego mieszkania z podobnym mieszkaniem w naszym mieście, gdyż mieszkania o tym samym metrażu w małym mieście, a w dużym mieście, będą się różniły i to nawet dość sporo.

Portale Internetowe

Drugim sposobem, aby wycenić swój dom czy też mieszkanie specjalne portale internetowe, gdzie wypełniamy prostą ankietę. Warto tam przedstawić wszystkie prawdziwe informacje, aby nie zawyżać ceny swojego lokalu, dzięki czemu po wypełnieniu ankiety będziemy mieli w przybliżeniu podaną kwotę, na jaką możemy wycenić nasze mieszkanie.

Rzeczoznawca

Trzecim rozwiązaniem, które jest najczęściej stosowane jest wynajęcie dobrego rzeczoznawcy. Doświadczony rzeczoznawca za niewielką opłatą przyjedzie do naszego domu i dokona dokładnej wyceny. Ten zabieg jest najczęściej stosowany w momencie, kiedy potrzebujemy dokumentu, który jest podpisany przez osobę uprawnioną do wyceny nieruchomości. Najczęściej potrzebujemy taki dokument, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt pod nieruchomość lub też, gdy potrzebujemy takiego dokumentu w razie problemów z naliczonymi podatkami.

Pośrednik

Jeszcze innym bardzo dobrym sposobem, aby samodzielnie wycenić swoje mieszkanie jest pomoc pośrednika. Nie musimy samodzielnie wystawiać ogłoszeń i szukać osoby, która kupi od nas mieszkanie, gdyż dzisiaj istnieją pośrednicy, którzy od lat zajmują się sprzedażą różnego rodzaju nieruchomości, dzięki czemu pośrednik przyjedzie do naszego domu, obejrzy go, a następnie wyceni jego wartość. Jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie miały nigdy styczności ze sprzedażą nieruchomości i dokładnie nie wiedzą jakie dokumenty potrzebują, jakie umowy i za ile sprzedać swoją nieruchomość. Wszystko to przygotuje dla nas pośrednik z biura nieruchomości Cosmopolitan.